Przejdź do treści

Śledź nas!

⚡ Zamów już dziś, aby otrzymać w ciągu tygodnia

🔥 Kup 3 dowolne obrazy i uzyskaj 10% ZNIŻKI

Skontaktuj się z nami

Odzyskać spokój: Jak terapia sztuką może poprawić Twój nastrój

Dr Michael Karson, JD

Profesor w Graduate School of Professional Psychology na University of Denver

Pamiętasz jak w dzieciństwie siedziałeś z papierem i kredkami? Swoboda przesuwania palcami po papierze była ekscytująca i łagodziła stres.  Z wiekiem zacząłeś używacz markerów lub farby.

 Tak czy inaczej, to co robiliśmy w dzieciństwie pozostaje dla wielu cennym wspomnieniem. Teraz, gdy jesteś dorosły, sprawy zawodowe i osobiste często nie pozwalają Ci zajmować się sztuką. Ale czy wiesz, że istnieje taka forma terapii, która wykorzystuje kreatywność i łagodzi stres?

 Arteterapia jest wykorzystywana przez miliony ludzi do rozwiązywania problemów ze zdrowiem psychicznym i łagodzenia stresu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o arteterapii i jej zaletach, czytaj dalej.

 

Co to jest terapia sztuką i jak łagodzi stres?

Terapia sztuką wykorzystuje kreatywne działania, takie jak kolorowanie, kolaż, rysowanie, malowanie i rzeźbienie, aby pomóc ludziom wyrazić swoje emocje. 

 Arteterapeuta obserwuje i bada dzieło sztuki pod kątem „emocjonalnych i psychologicznych podtekstów”, zgodnie z Psychology Today. Ukryte przesłania, symbole lub metafory mogą prowadzić do przełomu i zrozumienia zachowania i uczuć danej osoby.

Kto stosuje terapię sztuką?

Terapia sztuką jest odpowiednia dla dzieci, nastolatków i dorosłych, którzy chcą skorzystać z tych technik, aby odkryć i przeanalizować  dogłębnie problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak : lęk, depresja, uzależnienia, żal, poczucie własnej wartości, stres. Terapia sztuką pomaga również osobom niepewnosprawnym. Najnowsze badania sugerują, że osoby z demencją czerpią korzyści z rysowania i malowania, a według Harvard Medical School może to pomóc w zapobieganiu chorobie. 

 Pacjenci z demencją nie są jedynymi, którzy widzą poprawę swojego zdrowia dzięki sztuce. Terapia sztuką jest praktykowana z osobami, grupami lub parami w poradniach, centrach odnowy biologicznej, zakładach poprawczych, ośrodkach dla seniorów lub domach dziecka.  

W dzisiejszych czasach łatwo jest kupić zestaw do samodzielnego malowania. Chociaż lepiej jest pracować z psychoterapeutą lub arteterapeutą, sam, w zaciszu własnego domu też możesz walczyć ze stresem.

Jak terapia sztuką łagodzi stres

Opublikowane badanie Kaimal, Ray & Muniz, 2016, skupiało się na zaletach arteterapii. Podczas 45-minutowych zajęć pracy twórczej u osób dorosłych odnotowano spadek poziomu kortyzolu. Kortyzol jest znany jako hormon „stresu”, okreslający jego poziom w organizmie. Według Psychology Today, poziom kortyzolu wzrasta w sytuacjach niebezpiecznych, co powoduje reakcję walki lub ucieczki.

W badaniu wzięly udział osoby dorosłe w wieku od 18 do 59 lat, podczas zajęć do swojej twórczości użyłali rożnych materiałów takich jak farba, glina, filc. Ich ślina została przetestowana na poziom kortyzolu przed i po zakończeniu zajęć artystycznych. Wypełniono również kwestionariusze przed i po zajęciach. 

  U siedemdziesięciu pięciu procent uczestników badanie wykazało znaczące obniżenie poziomu kortyzolu, czego powodem były ich działania twórcze. U niektórych osób poziom kortyzolu nie zmienił się lub wzrósł, ale to nie miało wpływu na wygląd ich prac. Badania jasno wykazują, że proces twórczy pozytywnie wpływa na psychikę człowieka, ponieważ pozwala mu się zrelaksować. 

Jak działa terapia sztuką?

Arteterapia opiera się na przekonaniu, że tworzenie sztuki ma wartość terapeutyczną. Terapeuci sztuki przechodzą specjalne szkolenie, aby „rozumieć kolor, fakturę i środki artystyczne” w procesie terapeutycznym.

Terapeuci uczą się rozpoznawać, w jaki sposób ich pacjenci ujawniają swoje myśli, emocje i problemy psychologiczne. Psychoterapia działając razem z zajęciami artystycznymi, pomaga danej osobie i otworzyć się na zmiany.

Co to jest Paint By Numbers?

Ludzie obawiają się śmieszności, gdy prosi się ich o namalowanie obrazu, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robili. Terapia pozwala ten problem wyeliminować. W świecie arteterapii dobra zabawa jest kluczem do sukcesu, ponieważ kładzie nacisk na dobrą zabawę i przyjemność a eliminuje stres i obawy. 


Arteterapię również można przeprowadzić w domu, dobrym rozwiązaniem tego będzie zestaw Malowania po numerach. Jest to obraz na płótnie, który jest podzielony na sektory, gdzie każdy z nich jest oznaczony cyfrą, odpowiadającą określonemu kolorowi. W taki człowiek samodzielnie tworzy piękny obraz. Można kupić zestawy do malowania według numerów, w które wchodzą farby, pędzle, instrukcja oraz płótno z obrazem ...

Jak zacząć?

Z zakupem zestawu Malowanie po numerach nie ma w tej chwili problemu. Wiele firm je produkuje. Ale nasza oferta jest wyjątkowa. Zestawy Ledgebay Paint by numbers zawierają wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć pracę nad swoim dziełem. 

 Nasze obrazy na płótnie dostarczamy w tekturowej tubie, więc nie musisz martwić się o uszkodzenie lub zagniecenia płótna przed malowaniem. W naszych zestawach znajdziesz wysokiej jakości farby i pędzle, materiały do ​​zawieszania obrazu na ścianie i instrukcję. Odwiedź nasz sklep internetowy, aby wybrać zestaw Malowanie po numerach.

Spróbuj

Teraz, gdy rozumiesz, że malowanie łagodzi wiele problemów, a przede wszystkim stres, czy nie pora już  spróbować malowania po numerach? Jeśli lubiłeś to robić jako dziecko lub nastolatek,jest szansa, że ​​miłość do tego wciąż jest w tobie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej firmie i o tym, czym się zajmujemy, odwiedź naszą stronę internetową.

 

Polska produkcja

Wszystkie obrazysą produkowane w Polsce - Szybka dostawa

Gwarancja

Nasza obsługa klienta z przyjemnością pomoże Ci przez 5 dni w tygodniu.

Gwarancja

Gwarantujemy 100% zwrot, jeśli z jakiegokolwiek powodu nasz towar nie spełni wszystkich oczekiwań.