Przejdź do treści

Śledź nas!

⚡ Zamów już dziś, aby otrzymać w ciągu tygodnia

🔥 Kup 3 dowolne obrazy i uzyskaj 10% ZNIŻKI

Skontaktuj się z nami

CO TO JEST - MALOWANIE PO NUMERACH?

Czym jest malowanie po numerach i dlaczego jest to pomocne podejście dla początkujących?

Malowanie numerami to system, w którym obraz jest podzielony na kształty, z których każdy jest oznaczony liczbą odpowiadającą określonemu kolorowi. Malujesz w każdym kształcie i ostatecznie obraz wyłania się jako gotowy obraz. 

 Uważa się, że jest to pomocne w zrozumieniu koncepcji, że obraz składa się z wielu kształtów koloru. Kształty te często nie mają sensu pojedynczo, ani nie wyglądają jak coś „rzeczywistego”, ale połączone razem tworzą obraz. Kolejnym krokiem w rozwoju jako malarz jest nauczenie się dostrzegać takie kształty kolorów na własne oczy, bez pomoc w postaci wydrukowanego schematu. 

 Ukończenie projektu malowania po numerach pomaga nauczyć się analizować temat i obserwować obszary koloru. Pomaga to odejść od skupiania się na tym, jak będzie wyglądał gotowy obiekt, na rzecz patrzenia na małe obszary i na jaki kolor je pomalować. „Malowanie liczbami” może nie być tak skandalicznym zajęciem, jak można by sobie wyobrazić.

 Sam Leonardo wymyślił taką formę, przydzielając asystentów do malowania obszarów w dziele, które już naszkicował i ponumerował. ”- Bülent Atalay w swojej książce Math and the Mona Lisa: The Art and Science of Leonardo da Vinci.

Co zawiera zestaw do malowania po numerach?

Zestaw do malowania numerami będzie zawierał pędzel, małe puszki farby w dowolnych kolorach oraz wydrukowany kontur obrazu. Może nie wyglądać na dużo farby, ale powinna wystarczyć do ukończenia obrazu. Oczywiście zawsze możesz użyć dowolnej kompatybilnej farby, którą już masz. 

  Koniecznie sprawdź, jaki rodzaj farby zawiera zestaw (najczęściej są to farby akrylowe i olejne, choć zdarzają się zestawy z akwarelą lub ołówkami). Uważamy, że lepsza jest farba akrylowa niż farba olejna, ponieważ farba szybko wysycha, a do mycia pędzla używasz wody, więc jest to łatwiejsze dla początkującego.

 

Jak malować liczbami?

Kuszące jest malowanie tak, aby kończyć fragment obrazu na raz, ale będzie to wymagało częstego mycia pędzlem i marnowania farby. Raczej maluj jednym kolorem na raz, od największych do najmniejszych obszarów tego koloru. Praca od góry malowania w dół pomaga zapobiegać przypadkowemu uszkodzeniu mokrej farby. 

Zaczynając od większych, będziesz bardziej wprawiony w używaniu pędzla i farby, zanim dotrzesz do najmniejszych obszarów, które mogą być dość kłopotliwe w malowaniu. Malowanie numerami to doskonałe ćwiczenie kontroli pędzla. Wiesz dokładnie, gdzie farba powinna się znaleźć, więc możesz skupić się całkowicie na jej zabraniu tam i tylko tam. 

Możliwość precyzyjnego malowania do krawędzi lub określonego punktu to kluczowa umiejętność, którą każdy początkujący artysta musi rozwinąć. Użyjesz go na przykład podczas malowania tła za obiektem, dodawania koloru w oku lub przyciemniania cienia wazonu i wszędzie tam, gdzie chcesz, aby obiekt miał twardą krawędź.

Wskazówki dotyczące udanego malowania po numerach

Dostarczony pędzel jest zwykle mały, aby umożliwić pomalowanie najmniejszych kształtów na obrazie. Może to sprawić, że malowanie większych kształtów będzie bardzo uciążliwe, więc jeśli masz większy pędzel, użyj go również. Zacznij od najciemniejszego koloru i zakończ najjaśniejszym lub odwrotnie, pozostawiając segmenty o mieszanym kolorze (podwójna liczba ) do końca. 

Powodem, dla którego zalecam wykonywanie kolorów w kolejności od ciemnej do jasnej (lub odwrotnie), jest to, że pomaga to trochę dowiedzieć się o odcieniu i nasyceniu kolorów. Trzymaj słoik czystej wody do mycia pędzla (zakładając, że jest to Acrylic Paint by Numbers) do ręki, a także ściereczkę do wycierania i suszenia pędzla. Nie zanurzaj pędzla w farbie aż do okucia, tylko końcówkę. 

Raczej podnosić farbę częściej, niż jej kropla spadać na obraz. Nie rozrzucaj włosków pędzla, aby szybciej pomalować obszar. To szybko zrujnuje pędzel i zniszczy cienką końcówkę. Delikatnie naciśnij, aby lekko zagiąć końcówki włosków i przesuwaj szczoteczkę po powierzchni. Pomyśl o tym jak o papierze (lub płótnie), który wyciąga farbę z pędzla, zamiast używać pędzla do spychania farby w dół.

 

Utrzymywanie kolorów farb w czystości

Dokładnie wyczyść pędzel przed zanurzeniem go w innym kolorze. Nie chcesz zanieczyszczać koloru. Odrobina ciemnego koloru bardzo szybko tworzy bałagan na jasnym kolorze! Jeśli zrobisz to przypadkowo, nie mieszaj, ale użyj rogu czystej szmatki lub kawałka papierowego ręcznika, aby spróbować go usunąć.

Polska produkcja

Wszystkie obrazysą produkowane w Polsce - Szybka dostawa

Gwarancja

Nasza obsługa klienta z przyjemnością pomoże Ci przez 5 dni w tygodniu.

Gwarancja

Gwarantujemy 100% zwrot, jeśli z jakiegokolwiek powodu nasz towar nie spełni wszystkich oczekiwań.